Ogród teoretycznie nie musi być oświetlony, ale wówczas po zmroku jest praktycznie bezużyteczny. A mógłby być przecież miejscem wieczornego relaksu przy dobrej książce, towarzyskich spotkań albo po prostu cieszyć oczy domowników, obserwujących go z okien. Warto zatem wprowadzić między zieleń odrobinę światła. Poniżej znajdziecie jeszcze 5 innych argumentów, które przemawiają na korzyść takiej decyzji.

1. To wcale nie musi dużo kosztować

Instalacja oświetlenia w ogrodzie – owszem wymaga pewnego wkładu finansowego. Jego utrzymanie nie kosztuje jednak wiele. Zwłaszcza gdy wybór padnie na energooszczędne oprawy LED. Źródła światła wykonane w tej technologii pochłaniają bardzo mało energii i mogą świecić nieprzerwanie przez lata. Rachunki za prąd nie powinny zatem zbytnio wzrosnąć, ogród zyska natomiast zupełnie inne oblicze.

2. Magiczna atmosfera wokół domu

Posiadanie ogrodu to przywilej. Jeśli masz to szczęście warto, aby była to przestrzeń wyjątkowa. Światło może Ci w tym pomóc, wcale nie chodzi jednak wyłącznie o zapewnienie lepszej widoczności. Dobrze zaprojektowana iluminacja ogrodu jest w stanie zrobić znacznie więcej. Możesz bawić się światłem w różnych kolorach oraz eksperymentować z temperaturą i natężeniem światła poszczególnych opraw – tym sposobem upodobnisz swój ogród do krajobrazów rodem z filmu „Avatar”. Nie wierzysz? Spójrz zatem na poniższe zdjęcia.
Obydwie fotografie zostały wykonane podczas Międzynarodowego Festiwalu Ogrodów (Festival International du Jardins) w Chaumont-sur-Loire we Francji. Widoczny na nich park sam w sobie jest piękny, ale to jak prezentuje się po zmroku, jest przede wszystkim zasługą światła, choć trudno nie ulec wrażeniu, że to czary. Myślisz pewnie, że podobny efekt nie jest możliwy do osiągnięcia w przydomowym ogrodzie. Mówimy przecież o prestiżowym festiwalu, w który zaangażowany jest cały zespół specjalistów. Otóż niekoniecznie, dostępne są już bowiem technologie, które dają indywidualnym użytkownikom podobne możliwości. Wystarczy rozmieścić w strategicznych miejscach ogrodu (mogą być to drzewa, krzewy, oczka wodne) kolorowe oprawy Philips Hue. Do wyboru masz szereg produktów: reflektory (np. reflektor Philips Lily Hue), taśmy LED, latarnie czy kinkiety. Kolor, jakim mają świecić, ustawia się w aplikacji mobilnej, przy pomocy której steruje się całym systemem. Raz może być to różowy, innego dnia niebieski. Technologia w żaden sposób Cię zatem nie ogranicza – wystarczy uruchomić wyobraźnię.

Philips Lily Hue 17428/93/P7

Rozjaśnij ciemne ścieżki, podświetl obiekty i roślinność lub stwórz niepowtarzalną atmosferę na patio. Możesz to zrobić samodzielnie, używając reflektorów oświetleniowych Hue. Produkty są zasilane niskim napięciem, bezpieczne w użyciu oraz łatwe w instalacji. Wystarczy podłączyć, by cieszyć się 16 milionami kolorów podkreślających piękno ogrodu lub stworzyć Twoją ulubioną scenę. Zestaw podstawowy zawiera wszystkie niezbędne elementy, w tym punkty świetlne, zasilacz, przedłużacz i złącza( długość przewodu 5m). Philips Hue outdoor to produkty do stosowania na zewnątrz. Zostały one specjalnie zaprojektowane i przeszły rygorystyczne testy potwierdzające ich właściwości.

3. Pięknieje nie tylko ogród, ale cała posesja

Umieszczając kilka kinkietów na fasadzie domu, sprawisz, że będzie on prezentował się jeszcze lepiej niż za dnia. Starannie oświetlone posesje zyskują też na wartości w oczach potencjalnych kupców lub najemców. Jeśli planujesz więc taki krok, także warto zastanowić się nad oświetleniem ogrodowym. To stosunkowo niedrogie rozwiązanie, które może Ci pomóc wynegocjować lepszą cenę. Oświetlając dom z zewnątrz, trzeba być jednak ostrożnym. Budynek nie może być oświetlony zbyt silnie – w takim wypadku mógłby przeszkadzać sąsiadom i rozpraszać mijających go kierowców. Do uzyskania ciekawej, niepowtarzalnej atmosfery wokół nieruchomości w praktyce wystarczy kilka kinkietów, podświetlić warto też schody oraz balustradę na tarasie, o ile taką posiadasz. W tej roli doskonale sprawdzi się taśma LED.

4. Wzrasta bezpieczeństwo domu i domowników

Niektóre miejsca w ogrodzie powinny być oświetlone nie tyle ze względu na estetykę, co bezpieczeństwo domowników. Schody, drzwi wejściowe, altana śmietnikowa czy podjazd do garażu – wszędzie tam niezbędne jest światło. Aby niepotrzebnie nie marnować energii oraz mieć pewność, że nikt z domowników nie chodzi po schodach po ciemku, narażając się na niebezpieczeństwo, warto zamontować w tych miejscach oprawy z czujnikiem ruchu. Takie rozwiązanie niesie za sobą jeszcze jedną korzyść – odstrasza potencjalnych złodziei zbliżających się do posesji. Gdy wokół domu jest ciemno, znacznie łatwiej jest niepostrzeżenie wemknąć się do środka. Jeśli jednak zamontujemy w ogrodzie nowoczesne oprawy LED (np. kinkiety Philips Turaco Hue) oraz zsynchronizowany z nimi czujnik ruchu, złodziei powita nie ciemność, lecz jasne światło, które znacząco utrudnia dyskretne wejście do domu.

Philips Turaco Hue 16472/93/P0

Kinkiet zewnętrzny z kolekcji lamp ogrodowych Turaco Philips Hue, można podłączyć do istniejącego mostka Hue w taki sposób, że możliwe jest korzystanie z funkcji takich jak sterowanie spoza domu, geofencing i harmonogramy. ( Mostek Hue nie należy do zestawu). Kinkiet Turaco wykonany jest z aluminium pokrytym odporną powłoką lakieru proszkowanego w kolorze antracytu. Klosz wykonany z wysokiej jakości tworzywa. Kinkiet posiada poziom IP44, bardzo ładnie prezentuje się na elewacjach budynku. Idealnie sprawdzi się w miejscach gdzie chcemy uzyskać rozproszone światło.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *